İhap Hulusi Görey Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Yazarlar ve Şairler Bölümünden İhap Hulusi Görey Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İhap Hulusi Görey Kimdir?

  Reklam  İhap Hulusi Görey Kimdir?

  Forum Alev
  İhap Hulusi Görey
  İhap Hulusi Görey, Kulüp Rakısı'nın etiketini de tasarlamıştı
  Afiş ve grafik ustası İhap Hulusi Görey, 1986'da İstanbul'da vefat etti.
  1898'de Kahire'de doğan İhap Hulusi, ilk ve orta tahsilini Kahire'nin İngiliz okullarında yaptı. 1920'de resim eğitimi görmek üzere Almanya'ya gitti.Önce Münih'de Heimann Schule atölyesinde üç yıl çalıştı, daha sonra Kuntsgewerbe Schule'ye devam ederek tahsilini tamamlayıp yurda döndü.Arapça, Almanca, İngilizce ve Fransızca bilmesi nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'nda çalışması istendi, ancak o memuriyeti reddetti.
  'Akbaba'da Münif Fehim ve Ramiz'le birlikte çalıştı. Daha sonraları afiş çalışmalarına ağırlık verdi, afiş yaparken buluşun önemine değinerek, seyredenlerin ilgisini çekmeli ve düşündürmeli diye yorumladı.1929'da İstanbul'da ilk atölyesini kurduktan sonra Kulüp Rakısı etiketi ve Atatürk'ün siparişi üzerine Türk alfabesinin kapağını tasarladı.

  Ziraat Bankası, İş Bankası, Yapı ve Kredi, Garanti, Sümerbank, Emlak Kredi, Türk Ticaret Bankası, Maliye Bakanlığı, Türk Hava Kurumu, Kızılay, Yeşilay, Tariş, Zirai Donatım Kurumu ve birçok özel kuruluşa çeşitli çalışmalarıyla hizmet verdi.

  Tayyare Piyangosu (Milli Piyango) idaresi için 45, Tekel İdaresi için 35 yıl çalıştı. Bu süreçte yurtdışında da adını duyurdu.

  Bayer'in afiş ve etiketleri, Mısır Tekel İdaresi, Devlet Demir Yolları ve şehir hatları ilanları ile İngiliz viskisi John Haigh'ın, İtalyanların Cinzano ve Fernet Branca'sının afiş ve etiketleri İhap Hulusi tarafından yapıldı.

  Suluboya çalışmalarının yanı sıra, son yıllarında hat sanatını modernize ederek başarılı örnekler veren İhap Hulusi Görey, 27 mart 1986'da İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: İhap Hulusi Görey Kimdir?

  Reklam  İhap Hulusi Görey grafik tasarımcı ve türk reklam sektörünün öncü isimlerindendir türkiye cumhuriyeti adına pek çok eseri bulunmaktadır bir çok kitapta ,pulda dergide onun imzasını görebilirsiniz+ Yorum Gönder
ihap hulusi,  İhap Hulusi Görey
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi