Şeyyad Hamza Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Yazarlar ve Şairler Bölümünden Şeyyad Hamza Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Şeyyad Hamza Kimdir?

  Reklam  Şeyyad Hamza Kimdir?

  Forum Alev
  Şeyyad Hamza
  Şeyyad Hamza, 13. yüzyılda Akşehir ve Sivrihisar'da yaşayan sufi şairlerden biridir. Şeyyad Hamza, önceleri bir şeyyad (duvar ustası) ike Ahi zümrelerine intisabı sebebiyle tarikat çevrelerine de girmiş, bu arada halk için şiirler söylemiştir.

  Sanatı

  Şeyyad Hamza hece ve aruzla şiirler söyleyebilen, İslam kültürünü kavramış gezgin bir mutasavvıftır. Hece ile yazdığı paraçalar nazım tekniği itibari ile güzeldir. Aruzla yazdığı parçalarda pek başarılı olamamıştır. Ayrıca şiirlerinde Türk şiirinin kuruluşundan çizgiler vardır. Klasik şiirlerinde özellikle naatları önemlidir. Bu manzumelerinde kuvvetli bir Arapça, Farsça bilgisi ve İslam kültürü hakimdir.
  Daha çok sufi çehresiyle tanınan Şeyyad Hamza, dörtlük, mesnevi, kaside, gazel gibi nazım şekilleriyle manzum eserler vermiştir.
  Onun; 26 beyitlik İçinde redifli manzumesi, 79 beyitlik Dastan-ı Sultan Mahmud mesnevisi, 1529 beyitlik Yusuf u Züleyha ve muhtelif şiirleriyle özellikle dini-tasavuufi Türk edebiyatı sahasında önemli bir yeri vardır.
 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Şeyyad Hamza Kimdir?

  Reklam  Hayatını sürekli gezerek yaşamış biri olan seyyad hamza, dini eğitimini tamamlamış ve halka hitap edecek şiirler ile kendini ifade etmeyi seçmiş bir şairdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi