Paylaşma ve yardımlaşma ibadeti olarak zekat ve sadaka

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Yazılar Bilgiler Bölümünden Paylaşma ve yardımlaşma ibadeti olarak zekat ve sadaka ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Asker
  Üye
  Reklam

  Paylaşma ve yardımlaşma ibadeti olarak zekat ve sadaka

  Reklam
 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: paylaşma ve yardımlaşma ibadeti olarak zekat ve sadaka

  Reklam  paylaşma ve yardımlaşma ibadeti olarak zekat ve sadaka
  Zekât, İslâm’ın farz kıldığı ibadetlerden birisidir. Zekât, zengin olanların sahip oldukları mal veya paranın kırkta birini her yıl ihtiyacı olan kimselere vermesidir. Allah Kuran’da, “Namazı kılın, zekâtı verin, peygambere itaat edin ki mer-hamet göresiniz.” (24/Nûr suresi, 56) sözleriyle zekâtın zorunlu bir ibadet olduğunu bildirmektedir.

  Zekât, temizleme, bereket ve çoğalma anlamlarına gelir. Zekât, kimsesizleri, yoksulları düşünme alışkanlığı kazandırır. Bu da ahlâkî bir olgunlaşmaya götürür. Allah şöyle buyurmuştur: “Allah yolunda malını veren kimse temizlenir.” (92/Leyl suresi, 18) Ayrıca, sahip olduğumuz maddî varlığımızın kıymetini bilmemizi sağlar.

  Allah zekât vermeyi zorunlu, dinî bir görev saymakla zenginlere ellerindeki malların bir kısmını başkalarıyla paylaşmalarını emretmiştir. Bu yolla toplum içerisindeki yoksulların gözetilmesini, toplumsal huzur ve barışın sağlanmasını istemiştir.


  Zekât, Allah’ın bize vermiş olduğu nimetlere karşılık bir şükür ifadesidir. Malın şükrü ancak zekât ve sadaka vermekle yerine getirilir. Zekât vermekle hem verdiği nimetler için Allah’a teşekkür görevimizi hem de içinde yaşadığımız topluma karşı insanlık ve vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmiş oluruz. Çünkü, zenginlerimiz bu kazançlarını diğer insanlar aracılığıyla kazandıkları için, yaşadıkları topluma karşı görevlerini, bu toplumun yoksullarına zekât vererek yerine getirmiş olurlar.

  Zekât vermek yoksulların sorunlarıyla ilgilenme bilinci kazandırır. Yoksulların gözetilmesi toplumdaki sosyal adaletin güçlendirilmesine katkı sağlar. Çünkü zekât, zenginle yoksul arasındaki bağı güçlendirir.

  “Zekât İslâmın köprüsüdür.” (Şihabulahbar, (terc) s. 75 ) hadisi sizce ne anlatmaktadır?

  ZEKÂT

  Zekâtı farz kıldı Allah,
  Zengin kullar versin diye.
  Yoksulların yüzü gülsün,
  Mutluluğa ersin diye.


  Sosyal yardım, dayanışma,
  Bir toplumun temelidir.
  Müminlerin kaynaşması,
  Rabbimizin emelidir.

  Üzeyir GÜNDÜZ+ Yorum Gönder
paylaşma ve yardımlaşma ibadeti olarak zekat
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi