Hac ibadeti nasıl yapılır ve niçin yapılır

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Yazılar Bilgiler Bölümünden Hac ibadeti nasıl yapılır ve niçin yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Asker
  Üye
  Reklam

  Hac ibadeti nasıl yapılır ve niçin yapılır

  Reklam
 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Hac ibadeti nasıl yapılır ve niçin yapılır

  Reklam  Hac ibadeti ne için yapılır?
  Tüm mümin insanların tek amacı Allah'ın emir ve yasaklarına uymak onun rahmetine nail olmaktadır. Bu nedenle peygamberler aracılığı ile göndermiş olduğu emirleri yaparak onun hoşnutluğunu kazanmaya çalışırız. Hac ibadeti de bunlardan biridir.
  Hac ibadeti nasıl yapılır?
  Hac yapacak olan kişiler "mikat" sınırına gelmeden önce tırnak ve diğer bedeni temizliklerini yapıp gusül ya da abdest alırlar. Erkekler "izar ve rida" denilen iki parçadan başka bir şey giymezler. Kadınlar elbiselerini çıkarmazlar. Mikat sınırına gelerek ihramın sünneti niyeti ile iki rekatlık namaz kılınır ve hac için telbiye getirilir. Bu şekilde ihrama girilmiş olunur.

  Mekke'ye varan hacı adayları abdest alarak kabenin etrafında kudüm tavafı yapar sonra iki rekatlık tavaf namazı kılar. Ardından safa ve merve arasında sa'y edilir. Farz olanlar dışında hacılar, nafile tavaf ve harem-i şerfite namazlarını kılarak büyük sevaplara nail olabilirler.

  Arefeden bir gün önce (terviye günü), hacılar Arafata çıkar güneş batana kadar burada ibadet yapmak ile meşgul olurlar. İkindi namazı öğle vaktinde kılınarak cem-i takdim yapılır ve öğleden sonra vakfe yapıldıktan sonra güneş batınca müzdelifeye gidilerek yatsı namazı ile akşam birlikte kılınarak cem-i tehir yapılır. Hacı adayları geceyi müzdelifede geçirir. Şeytan taşlaması için atılacak taşlar buradan toplanır. Bayram namazı kılındıktan sonra müzdelife vakfesi yapılır ardından minaya gidilir.

  Bayramın birinci günü minada sırayla yapılması gerekenler

  1)Akabe cemresinde yedi tane taş atılır
  2) İfrad hacı yapanlar taş attıktan sonra saçlarını tıraş ederek ihramdan çıkarlar. Temettü ve kiran haccı yapanlar ise akabe cemresinde taş attıktan sonra kurban kesip traş olmaları gerekir.
  3) Vakit varsa Mekke!ye gidilerek farz olan tavaf yerine getirilir.

  Bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde küçük, orta ve akabe cemrelerine yedi tane taş atılır. Mekke'ye dönülüp veda tavafı yapılarak hac tamamlanmış olur. 3. 3
  Ziyaretçi
  saolunn güzel cevaplar veriosunuz+ Yorum Gönder
hac ibadeti nasıl yapılır ,  hac ibadeti nasil yapilir,  hac niçin yapılır,  hac nedir niçin yapılır,  hac kınası nasıl yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi