Bakla Ezmesi(fava)

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Yöresel Yemekler Bölümünden Bakla Ezmesi(fava) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Bakla Ezmesi(fava)

  Reklam  Bakla Ezmesi(fava)

  Forum Alev
  Bakla Ezmesi(fava)


  Kullanılan Malzemeler : 100 g. kuru iç bakla (geceden soğuk suda ıslatılmış)
  4-5 yemek kaşığı zeytinyağı
  1 yemek kaşığı sirke
  1 diş sarmısak (ezilmiş)
  tuz ve karabiber
  sebzeler
  1 küçük karnabahar, küçük çiçeklere ayrılmış
  1 salatalık, ince çubuk halinde kesilmiş
  2 kereviz sapı, ince çubuk halinde kesilmiş
  2 havuç ince çubuk halinde kesilmiş
  1 küçük yeşil biber, ince çubuk halinde kesilmiş
  1 küçük kırmızı biber ince çubuk halinde kesilmiş
  1 bağ kırmızı turp

  Tarifi : Baklaları süzüp soğuk suda durulayın. Büyük bir tencereye koyup üstüne soğuk su ekleyip bir taşım kaynatın. Sonra ateşi kısıp, tencerenin kapağım yarı kapatıp 1 1/4 saat baklalar yumuşayıncaya kadar pişirin. Pişirme sırasında gerekirse sıcak su ekleyin.

  Baklaları süzüp, suyunu bir kenara ayırın. Baklaları 4 yemek kaşığı zeytinyağı, sirke, sarımsak, tuz, biber ve ayrılmış bakla suyundan 4 yemek kaşığı ile birlikte blendera koyup, koyulaşıncaya kadar karıştırın. Çok koyu olursa biraz daha pişme suyundan ekleyin.

  Bakla ezmesine tuz ve biberi ilave edip karıştırdıktan sonra bir servis kasesine aktarın. Kaseyi bir servis tabağının ortasına yerleştirip, etrafına sebzeleri yerleştirin.

  AŞÇIDAN ÖNERİLER: Eğer baklaları, geceden ıslatmak için vaktiniz yoksa ıslatma zamanını sıcak su kullanarak kısaltabilirsiniz. Baklaları büyük bir tencereye koyup, üstüne soğuk su ekleyip kaynatın. Süzüp tekrarlayıp sonra ateşten ahp 2 saat sıcak suda bırakın. Daha çok zaman kazanmak için 425 g. konserve bakla kullanabilirsiniz. Bu takdirde ezme 30 dakikada hazırlanabilir.

  DÜDÜKLÜDE PİŞİRME: Kurutulmuş baklalar düdüklü tencerede 20 dakikada pişirilebilir.

  SERVİS ÖNERİLERİ: Tarifteki miktar 4 kişi için başlı başına bir salata ya da 8 kişi için bir başlangıç mezesi olarak düşünülmelidir.

  DONDURMA: Ezme çok iyi donabilir. Derin dondurucuda 3 aya kadar saklayabilirsiniz. Servisten 2 saat önce dondurucudan çıkarıp oda sıcaklığında çözülmeye bırakın. 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Bakla Ezmesi(fava)

  Reklam  İlginç olan tatlılardan biridir. Görüntüsü ilginizi çekecektir. Yapması zor olmayan bu tatlının tadına bakmak için sabırsızlanacağınız kesin diyebiliriz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi