800 nüfuslu okulsuz ve camisiz bir köye; okul mu yapılmalıdır,yoksa cami mi?

Anketimiz: 800 nüfuslu okulsuz ve camisiz bir köye; okul mu yapılmalıdır,yoksa cami mi?

Katılımcı sayısı
47. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • Okul

  32 68.09%
 • Cami

  15 31.91%
Konu Kapatılmıştır
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 Sonuncu8Sonuncu9
Sohbet Forumları ve Yudumla Anket Bölümü Bölümünden 800 nüfuslu okulsuz ve camisiz bir köye; okul mu yapılmalıdır,yoksa cami mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 37
  jhfetestry12
  Üye
  Reklam

  --->: 800 nüfuslu okulsuz ve camisiz bir köye; okul mu yapılmalıdır,yoksa cami mi?

  Reklam  O kadar yazmışsın ama bence boş yazmışsın, müslüman olup kötü olan insanlar da var, müslüman olmayıp iyi olan insanlar da var, müslüman olmayan kişileri cahil diye aşağılaman yanlış ve son yazdığında da bu kişilerin vatan millete hayırlı olmayacağına dair düzgün bir açıklama ya da cahil olduklarına dair düzgün bir açıklama da yok. Daha önce yazdıklarımın da hala arkasındayım, dediklerini ne kadar düşünürsem düşüneyim kişileri dinlerine göre sınıflandırıp cahil, cahil değil; vatana yararlı, yararlı değil diye ayırmam.


  Bu Yazı --->: 800 nüfuslu okulsuz ve camisiz bir köye; okul mu yapılmalıdır,yoksa cami mi? İsimlidir

 2. 38
  ● ∂єИiz ●
  Usta Üye
  konu hakkında son noktayı koymuşsun desert rose yüreğine sağlık...;)

 3. 39
  NURAN58
  Üye
  Gereken yorumu arkadaşımız getirmiş, aynen katılıyorum :p

 4. 40
  _=Deniz=_
  Emekli
  bence okul yaptırılmalı...Mesela cami yapıldı insanlar dinlerini çok güzel şekilde öğrendi.Köyde hiç kimse günahkar değil herkes iyi kalpli ve az da olsa o bölgeye atanan imamlar sayesinde bişeyler öğreniyor çocuklar...Şimdide okulu düşünelim...Köydeki çocuklar okuyacak.belki doktor olup insanlara büyük ızdıraplar çektiren hastalıkların çaresini bulacaklar.Belki polis olup insanların canını yakan kişilerin canını yakacaklar.Belki hakim-savcı olup daima haklının haklarını savunacaklar.kötülüğün zalimliğin cezalarını kesecekler...Elbette bu daha da uzatılabilir.bu şekilde hem bu dünyada hem de diğer dünyada rahat edeceklerini düşünüyorum...Ayrıca unutmayalım ki ilk inen ayetimiz "OKU"dur...Hem çocuklar dinini büyüklerinden de öğrenebilir ama şuan müfredattaki dersleri asla...o çocuklarımız okuyup devletine-milletine yararlı hale gelmelidir.Bunlar benim fikirlerim elbette katılırsınız yada katılmazsınız.Okuduğunuz için teşekkürler...

 5. 41
  RAAJAA
  Emekli
  Cami; "Toplayan, bir araya getiren" manasına gelen ve "cem'an" mastarından türeyen bir kavramdır. Dini anlamda; belirli bir amaçla insanları bünyesinde toplayan mekana cami denir. Bu amaç da Allah'a kulluktur. Cami kelimesi, başlangıçta sadece Cuma namazı kılınan "El mescidü'l Câmi" (Cemaati toplayan mescid) tamlamasının kısaltılmış şekli idi. Camiler dinî ve millî kültürümüzden ayrı düşünemeyeceğimiz değerlerimizin başında gelir. Camilerimiz, çok çeşitli fonksiyonları ifa etmesi bakımıdan önemli müesseselerimizdendir. Camilerimiz mabet olarak görev yapmanın yanında, birer halk üniversitesi olarak da görev yapmaktadır. Camilerde, müminlere her türlü kötülüklerden uzak durmalarının yanında; her türlü iyilik ve güzellikler, insan sevgisi, vatan, bayrak, ezan, Kur'an sevgisi, ana-babaya, öğretmene, ulu'l-emre... itaat anlatılır! Camiler, zengin-fakir, köylü-şehirli, amir-memur, resmi-sivil, yaşlı-genç, siyah-beyaz, yerli-yabancı... herkesi bünyesinde toplayan mekanlardır. Bir ülkenin, Müslüman ülkesi olmasının mührü ve tapu senetleridir. Camiler; aynı safta omuz omuza, diz dize namaz kıldığımız mabetlerimizdir. Üzüntülerimizi giderdiğimiz, moralimizi müspet anlamda düzelttiğimiz, birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik duygularımızı, hoşgörü anlayışımızı güçlendirdiğimiz ve pekiştirdiğimiz yerlerdir. Birbirimize merhamet etmeyi, acıları paylaşmayı, kimsesiz-yoksul, dul ve yetimlere yardım etme duygularını kazandığımız mabetlerdir. Kâmil manada insan olmanın yollarını ve esaslarını, camilerimizde yapılan telkin ve nasihatlerden öğrenmekteyiz...  Peki şimdi söylermisiniz okul yaptırılsın diyenler..
  Ülkemiz Müslüman bir ülke olduğu halde neden üniversitelere yani sizin okul dediğiniz yerlere Müslüman kardeşlerimiz başörtüsü ile giremiyorlar nerede kaldı bu eşitlik sosyal hak yada hürriyet..
  Herkes Dinini neden istediği gibi yaşayamıyor..
  Oysa boynunda haç(+) kolyesi olan ve yarı üryan bir şekilde derse katılanlar varken..:mad:
  Herneyse...
  Eğer bu zihniyetle gidilirse Halimiz vahim..
  Allah c.c Islah etsin böyle kişileri..

  Birde diyorlarki rahmet ayında felaket oluyor..hiç düşündünüzmü acaba nedenini..
  Cenabı Hak ! Rahmet ayında Niye Felaket veriyor..
  Eski yılları geçmişi bir düşünün...
  Erzincan depremi yine ramazan ayında olmuştu hemde iftar vaktinde..
  Bu senede Sel Felaket ve yine ramazan ayında yani RAHMET ayında..
  Allah c.c aslında bir uyarı veriyor tabi ANLAYANA...!:rolleyes::S
  Şöyle bir laf var aslında çok güzel özetliyor..
  KULA BELA GELMEZ HAK YAZMADIKÇA...!!! HAK BELA YAZMAZ KUL AZMADIKÇA...!!!


  Saygı ve sevgilerimle..
  Allah'a Emanet olun..  daha yazacaktım ama kendimi zor tutuyorum..
  Ve bu başörtüsü zulmü 2009/2010 sezonundada devam ediyor.. hala.. :( :S 6. 42
  muamma.şair
  Bayan Üye
  jhfetestry12
  O kadar yazmışsın ama bence boş yazmışsın, müslüman olup kötü olan insanlar da var, müslüman olmayıp iyi olan insanlar da var, müslüman olmayan kişileri cahil diye aşağılaman yanlış ve son yazdığında da bu kişilerin vatan millete hayırlı olmayacağına dair düzgün bir açıklama ya da cahil olduklarına dair düzgün bir açıklama da yok. Daha önce yazdıklarımın da hala arkasındayım, dediklerini ne kadar düşünürsem düşüneyim kişileri dinlerine göre sınıflandırıp cahil, cahil değil; vatana yararlı, yararlı değil diye ayırmam.
  Burda dur arkadaşım müslüman olup kötü olan insanlar var demişsin. Bizim için önemli olan Allah katında gerçekten müslüman olanlardır. Gerçek bir müslüman bütün kötülüklerden uzaktır. Çünkü müslümana kötülük kavramının içine sığdırılabilecek herşey haramdır ve Gerçek Müslüman harama ne gözü ile ne eli ile uzanmaz. Ha, lafın Dıştan bakınca karbuz ama içine bakınca kelek olanlara ise birşey diyemem ama lütfen bunu müslüman kavramını kullanarak belirtme.

  Allah razı olsun RAAJAA ;)

  Deniz kardeşim güzel demişsin elbette Okul çok gerekli biz çocuklar okula gitmesin demiyoruz ki. Olsunlar tabi hakim,öğretmen doktor vs. Devlet bir köydeki öğrenci sayısına göre öğretmen atamak ve okul yapmak mecburiyetinde zaten. Şu an çoğu köyde okul var öğrenci ve öğretmen yok. Bu ülkede aile izin verdiği ve çocuk azimli olduğu sürece okumasına engel yok. Belki aynı şeyi söylüyorum ama taşımalı sistem var. Ben kasabada yaşıyorum ve az kalsın buradaki ilkokul öğrenci azlığı yüzünden kapanacaktı nüfusu tam bilmiyorum ama en az 3000 kişi. Komşu köylerden taşımalı sistemle öğrenci geldi ve okul kapanmaktan kurtuldu. 800 kişilik köyden bahsediyoruz.Öğrenci sayısı az olan bir okul 1,2,3 ve 4,5 birleşik olan iki sınıf ve 2 öğretmen demektir. Bu da çocukların eğitimi için olumsuz bir faktördür.Bir öğretmenin bir sınıfa ayırdığı vakti üçe bölmek çok acı bir durum.

 7. 43
  fecr
  Özel Üye
  RAJAA kardeşiiminm yorumları fikrimi değiştirdi :D

 8. 44
  jhfetestry12
  Üye
  RAAJAA adlı üye, kendimi zor tutuyorum diye çekinme, eğer kendini zor tutan biri varsa o da benim, bu forumda bir çok konuda böyle sorunlar çıktı zaten ve ben de kendimi bir çok konuda zor tuttum, ıslah etsin lafını da kaldırın bizim düzeltilmesi gereken bir yanımız yok, halimden memnunum, okula giden ve her öğrenci gibi okulu sevmeyen bir öğrenci olmama RAĞMEN okul yapılması cami yapılmasından çok daha önemlidir, benim gösterdiğim gerekçeleri çürütmeyen boş boş paragraflar yazarak yalnızca sayfa sayfa konuyu uzatmış olursunuz, benim yazdıklarımı çürütemiyorsunuz çünkü dediklerim doğru, ve eminim mantıklı düşünmeye çalışırsanız haklı olduğumu göreceksiniz, dinimize göre de zaten mantıklı olanı seçmemiz gerekir. Haklı olduğumu göremezseniz işte o zaman Halimiz vahim.

 9. 45
  €lif
  Üye
  Arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz Allah aşkına.Türkiye gibi bir yerde okulda bir mescid ayırıp namaz kıldığın zaman ertesi gün bütün haberlerde ''Laiklik elden gidiyor.Okulda namaz mı kılınır'' gibi haberler olur.Bunun örneklerini pek çok ilde gördük.Konya gibi.Afedersiniz sanki okulda fuhuş yapıyorlar öyle bir abartıyorlar ki.O yüzden bir cami yapılsın.Ve o camide eğitim verilsin.En azından buna bir şey diyemezler.

 10. 46
  GüllereVurgun
  Usta Üye
  Peki şimdi söylermisiniz okul yaptırılsın diyenler..
  Ülkemiz Müslüman bir ülke olduğu halde neden üniversitelere yani sizin okul dediğiniz yerlere Müslüman kardeşlerimiz başörtüsü ile giremiyorlar nerede kaldı bu eşitlik sosyal hak yada hürriyet..
  Herkes Dinini neden istediği gibi yaşayamıyor..
  Oysa boynunda haç(+) kolyesi olan ve yarı üryan bir şekilde derse katılanlar varken..:mad:
  Herneyse...
  Eğer bu zihniyetle gidilirse Halimiz vahim..
  Allah c.c Islah etsin böyle kişileri..


  Birde diyorlarki rahmet ayında felaket oluyor..hiç düşündünüzmü acaba nedenini..
  Cenabı Hak ! Rahmet ayında Niye Felaket veriyor..
  Eski yılları geçmişi bir düşünün...
  Erzincan depremi yine ramazan ayında olmuştu hemde iftar vaktinde..
  Bu senede Sel Felaket ve yine ramazan ayında yani RAHMET ayında..
  Allah c.c aslında bir uyarı veriyor tabi ANLAYANA...!:rolleyes::S
  Şöyle bir laf var aslında çok güzel özetliyor..
  KULA BELA GELMEZ HAK YAZMADIKÇA...!!! HAK BELA YAZMAZ KUL AZMADIKÇA...!!!

  daha yazacaktım ama kendimi zor tutuyorum..
  Ve bu başörtüsü zulmü 2009/2010 sezonundada devam ediyor.. hala.. :( :S
  2009'da Yine Zulme Devam Ediyorlar !


  kendimi zor tutuyorum demesi sana değil.eğer dikkatlice okursan..

  o zulüme karşı tepki vermiş.  ------  benim köyümde hep yaşlılar var.yaklaşık 1200 kişi yaşıyor. toplasan 60 öğrenci zor çıkar.bu öğrencilerin bazıları lise bazıları ilkokul.ama onlar taşımalı sistemle çokta güzel okullarına gidiyorlar eğitimlerini görüyorlar..
  yaşlı dedeler çok bu yüzden 3 tane küçük camimiz var.böyle bi köyde okul açılması ne kadar doğrudur? köyümüzde ki bütün herkesde çocuklarının okumasını sonuna kadar desteklemekte üstelik.taşımalı sistem heryerde var bu köyünde sonu taşımalı sistem....:rolleyes: tartışmaya gerek yok sanırım.
  çoğu insan camiye gitmez.neden gitmezsin diye sorulduğunda.benim kalbim temiz, ben hakikatli müslümanım,benim imanım kuvvetli,kul ile Allah arasına girilmez,herkes kendinden sorumludur diye cevaplar alırız.
  peki sizi camiye götürmeye yetmeyen imanınız sizi cennete nasıl götürsün .?
  Sadece okumakla işin bitmediğini, sadece kalp temizliğiylede işin bitmediğini bilmeliyiz..


 11. 47
  jhfetestry12
  Üye
  Arkadaşım senin dediğin gereksinime göre oluyor, burada ikisine de gerek olduğunu düşünmemiz gerekir, anket olduğu için eşit koşulda saymanız lazım iki durumu da, hem okul gerekli hem de camii, bütçeniz yalnızca birine yetiyorsa hangisini yaparsınız diye soruyu düşünün o zaman, kendimi zor tutuyorum demesi kolay ben de derim bunu, bunu demek birşey değil.

 12. 48
  desert.rose
  Usta Üye

  --->: 800 nüfuslu okulsuz ve camisiz bir köye; okul mu yapılmalıdır,yoksa cami mi?

  Reklam  O kadar yazmışsın ama bence boş yazmışsın, müslüman olup kötü olan insanlar da var, müslüman olmayıp iyi olan insanlar da var, müslüman olmayan kişileri cahil diye aşağılaman yanlış ve son yazdığında da bu kişilerin vatan millete hayırlı olmayacağına dair düzgün bir açıklama ya da cahil olduklarına dair düzgün bir açıklama da yok. Daha önce yazdıklarımın da hala arkasındayım, dediklerini ne kadar düşünürsem düşüneyim kişileri dinlerine göre sınıflandırıp cahil, cahil değil; vatana yararlı, yararlı değil diye ayırmam.
  Yazdıklarımın hiçte boş olduğunu düşünmüyorum Ben gerçek MÜ'MİN lerden bahsediyorum fasık yada Münafık olarak adlandırılan insanlardan bahsetmiyorum
  lütfen bunun ikisinin arasındaki farkı bilelim tabiii bu farkı anlayabilmek için insanın önce dini eğitimi tam olması gerek,Allah'ı tanımayan ve içinde Allah korkusu bulunmayan bir bireyin şeytanın ve nefsin isteklerine çarçabuk ''evettt haklısın ben bunu yapayım bu dünyanın tadını çıkarayım ne yaparsam kardır birdahamı dünyaya geleceğim nasılsa '' demesi çok hemde çok kolay olur. daha henüz gündemden kalkmayan vahşice birgenç kızı katleden şahısta özel okullarda çok iyi bir eğitim almış sekiz dili ana dili gibi bilen eğitim ve refah seviyesi yüksek bir bireyin icraatlarını nasıl değerlendiriyorsun acaba? Peki okadar eğitime karşı birazda dini eğitimle,Vicdanını besleyip ALLAH korkusu taşısaydı yine aynı vahşeti yaparmıydı ? Yüce Allah'ın biz Müslümanlara bahşettiği en büyük Rahmet (Nimet ) Olan İslam dini Müslümanları bu ve buna benzer icraatlardan alıkoyar.Kalbinde vicdan taşımayan bir bireyde gözünü bile kırpmadan her türlü bela ve müsibetin içinde kendini başrol olarak bulabilir an meselesidir. Bu bahsedilen vicdan da Allah korkusunun ta kendisidir, buda sağlam bir dini eğitim ve samimi bir dini inanca sahip olarak kazanılır.Sen ve hem fikirlerin bu konuyu bir kez daha düşünün bence......

  Deniz arkadaş İlk inen Ayet OKU fakat soruyorum o anda Hira mağarasında Cebrail (as) getirdiği Kur'an Ayetinden başka ne vardı. Bu günkü ilim ve bilimi açıklamaya Kur'anı Kerim yeterli değilmi ? yakın bir tarihe kadar insanlık balın faydalarını bilmezken yada uzayda gelişen tüm olguları ,dünyayı kuşatan yedi kat atmosfer tabakasının varlığını Karıncanın asla ezilmeyen yanlız parçalara bölüne bilen bir anatomik yapıya sahip olduğu gibi daha bir çok bilgiyi Kur'anın ondört asır önce bildirmiş olmasını Peygamber efendimiz (s.a.v) hangi akademiyi bitirdiğini? ve hala nasıl olupda insanlık ondört asırdır hala onun peşinden gidiyor hala onun getirileriyle aydınlıkta ve ayakta dimdik yol alıyor lütfen açıklarmısın bana


  Fecr, Muamma-Şair, Nuran58, Ela19 RAAJAA, Güllere vurgun Kardeşlerime sevgiler sunarım Allah yar ve yardımcımız olsun:):):):)

Konu Kapatılmıştır
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi