Asli ihtiyaçlar ( havaici asliye ), nelerdir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Zekat Bölümünden Asli ihtiyaçlar ( havaici asliye ), nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Asli ihtiyaçlar ( havaici asliye ), nelerdir?

  Reklam  Asli ihtiyaçlar ( havaici asliye ), nelerdir?

  Forum Alev
  Asli Ihtiyaçlar nelerdir?
  Asli ihtiyaçlar ( havaici asliye ), genis bir tarifle maddi ve manevi hayati devam etmesi için muhtaç olunan seylerdir.Insanin arzu ettigi hersey zaruri ihtiyaç degildir.Zekat mükellefiyeti bakimindan zaruri ihtiyaçlar sunlardir:
  Ev ve ev esyasi: Ev ve ev için gerekli olan zaruri ihtiyaçlar, diger bir tabirle lüks olmayan harcamalar zekattan muafdir. Buzdolabi, çamasir makinasi, evde kullanilan aletler ihtiyaçtir.Evde ihtiyaç fazlasi olan diger esyalar veya çift olan esyalar satmak yani ticaret gayesiyle olmadigi takdirde, zekata tabi degildir. Ancak bu esyalarin toplami nisap miktarina ulasirsa, zekat almamaya, kurban kesmeye ve fitre vermeye sebebtir.
  Safii mezhebine göre, bir kimse çalisarak geçimini temin edemiyorsa, evde bulunan esyalarinin nisap miktarina ulasmasi zekat almasina mani degildir, alabilir.Bizim tercihimiz de budur.
  Temel bir ihtiyaç, mesela ileride ev alma düsüncesiyle ayrilan paradan zekat verilmez.Ancak paranin üzerinden bir yil geçtigi halde henüz ev alinmamissa bu para zekata tabidir.
  Yiyecek: Kisinin kendisi, hanimi ve çocuklari için bir aylik ( baska bir rivayete göre bir senelik) yiyecek, içecek ve erzak giderleri de zekattan muafdir.
  Giyim ve kusam masraflari: Bir müslümanin kendisi, hanimi ve bakimini üstlendigi kimselerin kürk ve benzeri gibi lüks olmayan giyim kusam masraflari da zekattan muafdir.
  Tedavi giderleri: Dinimizde kisinin sihhatini korumasi farzdir. Bu sebeble, sahsin kendisi ve bakmakla mükellef oldugu kimselerin her nerede olursa olsun, tedavi giderleri nisaba dahil degildir.
  Egitim harcamalari:Kisinin kendisi ve aile fertlerinin egitim harcamalari nisaba dahil edilmez. Ilim adamlarinin kitaplari da zekata tabi degildir.
  Binek masraflari: Bir müslüman ister kendisi için, isterse ailesi için olsun seyahat ve ise gelirken harcadigi masraflar zekattan muafdir. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Asli ihtiyaçlar ( havaici asliye ), nelerdir?

  Reklam  Kişinin hayatını sürdürdüğü ve işlerini yürütebilmesi için harcadığı para zekatın dışında kalır. Tüm bu ihtiyaçlar dışında kalan para nisap değerindeyse zekata tabi olur.+ Yorum Gönder
havaici asliye nedir,  havaici asliye,  havaici asliye ne demektir,  zekatta havaici asliye,  havaici asliye nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi