Belli amaçla biriktirilen paranın zekatı

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Zekat Bölümünden Belli amaçla biriktirilen paranın zekatı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Belli amaçla biriktirilen paranın zekatı

  Reklam  Belli amaçla biriktirilen paranın zekatı

  Forum Alev
  Zekât, Allah’ın, rızk olarak verdiği maldan fakir-fukara hakkı için ayrılmasını emir buyurduğu bir “mâlî arınma ve temizlenme ameliyesinden” ibârettir. Allah rızâsı için verilir. Her kim ne verirse, kendisi için verir. Çünkü Allah her şeye Vekîl, Kefîl, Hasîb, Nâzır, Alîm, Habîr ve Şekûr’dür. Öyle ki, Allah rızâsı için veren ne dünya açısından, ne de âhiret açısından zarar etmez. Yani Allah onun bedelini yerine fazlasıyla koyar.

  Söz gelişi, bilhassa “ev alma” gibi hayırlı alış-verişlerde kolaylık verir, hayırlı kapılar açar, şerden uzak tutar. Bu yüzden, hangi aslî ihtiyacımızı alma plânımız olursa olsun; vakti gelmiş zekâtı geciktirmek helâl ve câiz değildir.

  Nitekim, aslî ihtiyaçlarımız dışında, en az 80 gram altın değerinde bulunan ve üzerinden bir yıl geçen birikim ve tasarruflarımızın zekâtını vermemiz, üzerimizde bir borç ve zimmettir. Uzak veya yakın gelecekte ev, araba veya başka bir aslî ihtiyaç alma plânlarımız, üzerimizden zekât zimmetini kaldırmaz.

  Ancak; ev almış ve borçlanmış durumda isek, borcumuzdan fazla olmayan birikimlerimiz zekâttan muâftır. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Belli amaçla biriktirilen paranın zekatı

  Reklam  Ev, araba, arsa ya da evlenmek için biriktirilen paranın zekatı verilmektedir. Eğer üzerinden bir sene geçmiş ve nisap miktarı tutuyorsa zekatın verilmesi farzdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi