Gayr-i Müslimlere fitre ve zekat verilir mi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Zekat Bölümünden Gayr-i Müslimlere fitre ve zekat verilir mi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Gayr-i Müslimlere fitre ve zekat verilir mi

  Reklam  Gayr-i Müslimlere fitre ve zekat verilir mi

  Forum Alev
  Zekat ve fitre müslüman olmayanlara verilmez. Çünkü zekat müslim olan fakirlerin hakkıdır. Bir hadis-i şerifte: "Zekatı, müslümanların zenginlerinden alıp fakirlerine veriniz." buyurmuştur. Bunun için müslüman olmayanlar zekatla yükümlü değillerdir. Bu ibadet, müslümanlara ait dini içtimai bir görevdir. Bu göreve ortaklık etmeyenlerin bundan faydalanma hakkı olamaz.

  Yalnız İmam Züfer, zekatın zımmilere (İslam idaresi altındaki gayri müslimlere) de verilemsini caiz görmüştür. Çünkü zekattan maksad, bir ibadet yolu ile muhtaç kimseleri ihtiyaçtan kurtarmaktır. Bu maksad da, fakir zımmilere zekatı vermekle elde edilir. Bununla beraber nafile sayılan sadakaların zımmilere verilebileceğinde ittifak vardır.

  Ayrıca kalbleri İslâma ısındırılacak olan gayr-i müslimlere de zekat ve fitre verilebilir.

  “Müellefe-i kulûb” olarak bilinen bu kimseler, kalbleri İslâma ısındırılmak istenen, kötülüklerinden emin olunmaya çalışılan veya herhangi bir şekilde Müslümanlara faydası dokunması umulanlardır. Hanefi mezhebi fakihleri, Hz. Ömer’in (r.a.) bir içtihadına dayanarak bu maddenin Peygamberimizden (a.s.m.) sonra tatbikattan kalktığını ifade ederler. Hanbelî mezhebi âlimleri ise müellefe-i kulûb hükmünün bâki olduğunu belirterek, bu kabil kimselere de zekâttan pay ayrılabileceğini söylerler. Muasır İslâm âlimlerinin bazıları da zamanımızda bu sınıfa dahil olabilecek kimselerin bulunduğunu belirterek, belli bir nisbette müellefe-i kulûb için zekâttan pay ayrılmasının lüzumunu dile getirirler.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gayr-i Müslimlere fitre ve zekat verilir mi

  Reklam  Zekatın veriliş amaçlarından biri de fakir Müslümanların hakkı olmasıdır. Eğer Müslüman olmayan kişiler Müslümanlığa ısındırmak için verilmesi niyetlenmişse verilebilir fakat bunun dışında verilemez.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi