Ev almak veya evlenmek veya işyeri kurmak amacıyla biriktirilen paranın zekatı verilir mi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Zekat Bölümünden Ev almak veya evlenmek veya işyeri kurmak amacıyla biriktirilen paranın zekatı verilir mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Ev almak veya evlenmek veya işyeri kurmak amacıyla biriktirilen paranın zekatı verilir mi?

  Reklam  Ev almak veya evlenmek veya işyeri kurmak amacıyla biriktirilen paranın zekatı verilir mi?

  Forum Alev
  Ev almak veya evlenmek veya işyeri kurmak amacıyla biriktirilen paranın zekatı verilir mi?


  Bir kimsenin sahip olduğu para, altın, gümüş ve ticaret malları dışında ev, dükkan, araba gibi kiralık veya kiralık olmayan fazla mallarına zekat gerekmez. Ancak bunların gelirleri, sahibinin elindeki başka para altın, gümüş gibi birikimleri ve ticaret malları ile birlikte nisab ölçüsüne(80.18gr. altın değerine) ulaşırsa, yıl sonunda bu birikimlerin 40 da birinin zekat olarak verilmesi gerekir.

  Borcu ve temel ihtiyaçları dışında 80 gr. altına veya bu miktar altın değerinde para veya ticaret malına sahip olan bir kimsenin, buna malik olduğu günden itibaren üzerinden bir yıl geçtiğinde, bu miktar mal aynen mevcut veya daha fazla ise, bunun zekatını vermesi gerekir. Bundan sonra her yıl (kameri takvime göre 354 gün sonra) aynı tarih gelince elindeki birikiminin bir dökümünü yapar, alacaklarını ekler, borçlarını düşer, temel ihtiyaçlarından fazla olarak yine nisap miktarı mala sahip bulunuyorsa zekatını tekrar verir. Ayrıca yıl içinde çeşitli yollardan sağlanan artışlar için yılın dolması şart değildir. Yıl sonunda eldeki zekata tabi birikimlerin tümünün zekatının verilmesi gerekir.


  Zekata tabi mallarınızın zekatını bu ilkeler doğrultusunda hesaplayabilirsiniz.

  Zekât, Allah’ın, rızk olarak verdiği maldan fakir-fukara hakkı için ayrılmasını emir buyurduğu bir “mâlî arınma ve temizlenme ameliyesinden” ibârettir. Allah rızâsı için verilir. Her kim ne verirse, kendisi için verir. Çünkü Allah her şeye Vekîl, Kefîl, Hasîb, Nâzır, Alîm, Habîr ve Şekûr’dür. Öyle ki, Allah rızâsı için veren ne dünya açısından, ne de âhiret açısından zarar etmez. Yani Allah onun bedelini yerine fazlasıyla koyar.

  Söz gelişi, bilhassa “ev alma” gibi hayırlı alış-verişlerde kolaylık verir, hayırlı kapılar açar, şerden uzak tutar. Bu yüzden, hangi aslî ihtiyacımızı alma plânımız olursa olsun; vakti gelmiş zekâtı geciktirmek helâl ve câiz değildir.

  Nitekim, aslî ihtiyaçlarımız dışında, en az 80 gram altın değerinde bulunan ve üzerinden bir yıl geçen birikim ve tasarruflarımızın zekâtını vermemiz, üzerimizde bir borç ve zimmettir. Uzak veya yakın gelecekte ev, araba veya başka bir aslî ihtiyaç alma plânlarımız, üzerinizden zekât zimmetini kaldırmaz.

  Ev ve araba gibi ihtiyaçlarınız için biriktirilen paranın üzerinden bir yıl geçmişse ve nisab miktarını aşıyorsa zekat düşer.

  Ancak; ev almış ve borçlanmış durumda iseniz, borcunuzdan fazla olmayan birikimleriniz zekâttan muâftır.


  Sorularla İslamiyet 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ev almak veya evlenmek veya işyeri kurmak amacıyla biriktirilen paranın zekatı verilir mi?

  Reklam  Biriktirilen paranın üzerinden bir sene geçmiş ve nisap miktarına ulaşmış ya da daha fazla ise bu para için zekat vermek gereklidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi