Kimler Fitre Verir? - Fitre Kimlere Verilir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Zekat Bölümünden Kimler Fitre Verir? - Fitre Kimlere Verilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kimler Fitre Verir? - Fitre Kimlere Verilir

  Reklam  Kimler Fitre Verir? - Fitre Kimlere Verilir

  Forum Alev
  Kimler Fitre Verir?

  Nisab miktarı malı olan bir müslüman, hem kendisi için, hem fakir olan çocukları için, hem de hizmetçisi için fitre verir. Zengin olan çocukların fitreleri, İmam-ı A'zam'a göre o çocuğun malından verilir. İmam-ı Muhammed'e göre ise, onu da babası verir.
  Bülûğa girmekle beraber aklî dengesi yerinde olmayan çocukların fitresini de yine babası verir. Henüz doğmayan çocuk için ise, fitre verilmez.
  Bir kimse, kendi evinde otursalar bile, babası, anası, dedesi, ninesi için fitre vermekle mükellef değildir. Akrabalar da böyledir. Babaları hayatta olsun olmasın dede, oğlunun fakir çocukları (torunları) için fitre vermekle mükellef değildir.
  Bir kimse kendi hanımıyla büyük ve akıllı olan oğlunun fitresini vermekle mükellef değildir. Çünkü bunlar kendilerine sahip ve tek başlarına tasarrufa yetkilidirler. Fakat bunların müsaadesini alarak kocanın veya babanın onlar yerine fitre vermesi câiz olur. Ve bunlar kendi evinde ve idaresi altında iseler izinsiz de verebilir. Fakat aslolan herkesin kendi fitresini kendi malından ödemesidir.
  İmam-ı Şâfiî'ye göre kadının fitresini kadın zengin bile olsa kocası öder. Fitre zekât gibi veren tarafından niyet edilmelidir. Ve fakirlere temlik suretiyle verilip fakirin mülkiyetine geçirilmelidir. Fitre verirken verilen şey'in fitre olduğunu belirtmek şart değildir.
  Fitreyi aralarında evlilik veya babalık - oğulluk (usul - füru') ilişkileri olanlar birbirlerine veremezler. Meselâ bir kimse fitresini fakir olan kocasına veya babasına veya oğluna veremez. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kimler Fitre Verir? - Fitre Kimlere Verilir

  Reklam  Fitre, Hastalığı nedeniyle orucunu ifa edemeyen ve daha sonra da tutamayacak kişiler tutamadıkları gün sayısınca fakirlere verdikleri paradır. Reşit olup parasını kazanabilen herkese düşmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi